Bowenova masáž

Bowenova technika je jemná dotyková masáž, ktorá uvoľňuje stres a napätie nahromadené vo svaloch. Pravidelné absolvovanie Bowenovej masáže má výrazne preventívny účinok podpory prirodzeného fungovania organizmu v dnešnej uponáhľanej dobe.

Stiahnuté a namáhané svaly sa uvoľnia pôsobením jemných pohybov. Techniku vytvoril Thomas Bowen (1916 – 1982), ktorý pochádzal z Austrálie a bol to masérsky samouk, ktorý nemal žiadne medicínske vzdelanie avšak mal obrovskú chuť pomôcť svojej manželke, ktorá trpela astmou. O tom, ako túto metódu vytvoril nikdy nehovoril. Asistenti popisovali Tomovu vynikajúcu schopnosť vnímať ľudské telo a rozpoznať jeho hlavný problém – toto nadanie mu umožnilo ročne liečiť približne 13.000 klientov s 85 – 90% úspešnosťou. Svetová zdravotnícka organizácia WHO ju uznala ako samostatnú techniku.

Bowenova technika

Bowenova masáž napomáha správnemu držaniu tela, odstraňuje bloky na úrovni fyzického tela.
Prechádza cez energetické dráhy tela a tým zlepšuje funkcie vnútroných orgánov, spúšťa v tele očistný a regeneračný proces. Je to komplementárna metóda a pôsobením na celý organizmus sa obnovuje rovnováha na viacerých úrovniach: fyzickej, chemickej aj mentálnej.

Bowenova technika je vhodná pre všetkých ľudí bez rozdielu veku, už od novorodencov. Je vhodná pre deti, ktoré majú zlé držanie tela, problémy s pomočovaním, hyperaktívne deti a deti s ADHD syndrómom. Je vhodná pri rehabilitácii po úrazoch, pre športovcov, pre ľudí so sedavým zamestnaním, pri bolestiach chrbta a krčnej chrbtice, zamrznutých ramenách, predmenštruačnom syndróme, menštruačných bolestiach, nepravidelnom cykle a problémoch s otehotnením. Ošetrenie môžu absolvovať aj tehotné ženy, nevykonávajú sa u nich len dva pohyby ktoré sú kontraindikované.

Bowenovu masáž môžeme opísať ako veľmi jemnú a šetrnú manipuláciu s mäkkým tkanivom, kožou, svalmi, šľachami, úponmi. Výhodou je, že pri ošetrení klient pohodlne leží, je oblečený a všetky pohyby sa vykonávajú v súlade s jeho dýchaním.

Vykonávaná technika pripomína príjemné brnkanie. Každý pohyb má dve fázy, začína sa pri nádychu jemným pohybom s kožou cez sval bez tlaku a po výdychu sa s jemným tlakom skĺzne naspäť. Telo najprv sústredí pozornosť na miesto, kde sa vykonáva pohyb a keďže výsledný pohyb nasleduje až po výdychu, je jeho konečnou reakciou uvoľnenie. Vždy sa masíruje celé telo. Bowenova masáž pôsobí v tele ešte 7 dní, pričom prvé 4 dni je jej účinok najvyšší, a preto nie je vhodné počas tohto obdobia absolvovať iné terapie.

Po absolvovaní Bowenovej masáže sa pacient môže cítiť trošku unavený, ale to je len následok absolútnej relaxácie a uvoľnenia, ktoré po masáži prichádza. Príďte si aj Vy vyskúšať Bowenovu masáž a staňte sa jej priaznivcami.

Bowenova masáž – Indikácie

Bowenova masáž – všeobecné indikácie:

• stres, nervozita
• regenerácia športovcov, zamrznuté rameno, tenisový lakeť
• nesprávne držanie tela
• neplodnosť, poruchy menštruačného cyklu
• deti s ADHD syndrómom (hyperaktivita)
• nočné pomočovanie detí
• rehabilitácia po úrazoch
• bolesti pohybového aparátu