Tejpovanie

Kinesio taping

Kinesio taping využíva farebnú lepiacu pásku na liečbu, ktorá je založená na telu vlastných reparačnýchprocesoch. Páska sa prilepí na určitú časť tela, je vode odolná a nositeľná niekoľko dní. Je elastická a absolútne neobmedzuje rozsah pohybu. Páska má podobné vlastnosti ako ľudská koža, dobre na nej prilieha a pôsobí. Žiadnym spôsobom neobmedzuje rozsah pohybu. Neobsahuje dokonca žiadnu liečivú zložku, ale čisto iba lekárske akrylátové lepidlo.

Metóda kinesio taping vychádza z poznatkov kinesiologie, čo je veda uznávajúca význam tela a pohybu pri rehabilitácii a bežnom živote. Kinesio tape bol vyvíjaný od roku 1973 japonským chiropraktikom dr. Kenzo Kasem a jeho tímom, ktorý zistil, že elastický tape pomáha ako externá podpora svalom a pridruženým tkanivám.

Kinesio taping

Tejp sa môže aplikovať v stovkách spôsobov na rôznych miestach na tele a pri mnohých diagnózach. Zároveň sa môžu použiť jednoduché pásiky alebo iné špeciálne tvary. Rôzny je aj smer a sila natiahnutia pásky v čase aplikácie.

Medzi jednotlivými farbami pásky neexistuje žiaden fyzikálny alebo chemický rozdiel. Výber farieb je záležitosťou individuálnych preferencií klienta. Napríklad béžová sa používa pre jej minimálnu viditeľnosť.

Aplikáciou kinesio tejpu sa zameriavame na kožné receptory a centrálny nervový systém. Cez elastické vlastnosti tejpu mikroskopicky zdvíhame kožu. Týmto zdvíhaním zvyšujeme medzitkanivový priestor a umožňujeme tak zníženiu zápalu, tlaku a zároveň pomôžeme účinnejšiemu prietoku krvi a lymfatickej tekutiny do cieľovej oblasti i mimo nej.

Bezpochyby je technika kinesio taping najdôležitejším aspektom pri dosahovaní najväčších terapeutických výsledkov, preto je dôležité vyhľadať odborníka, ktorý Vám s daným problémom pomôže a poradí.